ŠTA JE VRHNJE ZA ŠLAG – ŠTA JE SLATKA PAVLAKA – ŠTA JE KAJMAK
Vrhnje za šlag ili slatka pavlaka je mliječni proizvod dobijen djelimičnim odvajanjem masnoće od mlijeka.
Riječ slatka pavlaka ne treba da zbunjuje i da nagovještava da je ovaj proizvod sladak, ona je tu samo da bi se on razlikovao od kisele pavlake.
Okus slatke pavlake ili vrhnja za šlag je neutralan.
Na tržištu postoje vrhnja za kuhanje ili pavlake za kuhanje međutim slatka pavlaka se zbog svog neutralnog okusa može slobodno koristiti i u slanim jelima.
ONO ŠTO MNOGE ZBUNJUJE – PRAVA PAVLAKA I BILJNA
Mnogo puta ste mi pisali kako vam neki recepti, u kojima koristim vrhnje za šlag, nisu uspjeli.
Ono što smo mogli da zaključimo je da najčešće vi niste koristili vrhnje za šlag već neku biljnu prerađevinu, ili još gore, šlag iz kesice.
Pavlaka ili vrhnje je isključivo MLIJEČNI proizvod.
Kako možete da znate da li je proizvod koji kupujete prava pavlaka? Jednostavno, pročitajte sastav proizvoda. U njemu bi trebalo pisati sledeće: Pavlaka (najčešće sterilizovana) i stabilizator karagenan.
Kako možete da prepoznate šta nije prava pavlaka? Jednostavno, pročitajte sastav proizvoda. Ako u sastavu proizvoda piše nešto kao sledeće: hidrogenizirana biljna mast, šećer, boja, emulgatori, aroma, voda i slično, onda to nije pavlaka već biljna mućkalica koja nije ni blizu pavlake.
Ona se često koristi u kolačima jer je stabilnija od mliječne pavlake, ima slatkast okus (najčešće zbog šećera) i teže se kvari.
Ona se ne može koristiti za dobijanje mliječnih produkata kao što su maskarpone sir (ili bilo koji drugi) ili maslac.
BILJNI ŠLAG NAJČEŠĆE NIJE POSTAN
Kako ćete znati da li je biljni šlag postan? Jednostavno, pročitajte sastav proizvoda.
Ako u njemu piše da sadrži proteine iz mlijeka onda nije postan.
Ono što je pak, važnije od ovoga da li je postan ili nije je da sadrži proteine iz mlijeka i nije pogodan za osobe koje imaju alergiju na iste.
ŠTA JE KAJMAK?
Kajmak je riječ turskog porijekla i, kao i skorup, dobija se tako što se svježe mlijeko prokuha i ostavi u, po mogućnosti, široj posudi da se postepeno hladi.
Mlijeko se najčešće ostavlja preko noći na hladnom mjestu a kajmak skida sledeći dan.
Kajmak može da se odmah konzumira i onda ga nazivamo mladi kajmak, može da se ostavi da fermentira ili da se usoli sve u zavisnosti od običaja.
Postoje razne pripreme i korištenja kajmaka a ove su samo jedne od njih.
You must be logged in to post a comment.