HRANA ZA BEBE
KADA POČETI SA DOHRANOM KOD BEBA
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da bebe u dobi od oko 6 mjeseci trebaju početi dobijati drugu hranu pored majčinog ili adaptiranog mlijeka.
Ovo zbog toga što bebina potreba za energijom i hranjivim sastojcima počinje premašivati ono što se osigurava majčinim ili adaptiranim mlijekom, a za udovoljavanje tim potrebama potrebna je komplementarna hrana. Dojenče ovog doba također je u razvoju spremno za drugu hranu. Ovaj prelaz naziva se dohrana.
Prije čitanja i usvajanja prehrambenih navika djeteta veoma je važno savjetovati se sa dječijim pedijatrom.
Pedijatar je taj koji prati razvoj djeteta i trebao bi da najbolje ocjeni kada ono treba da počne sa dohranom i da li je to potrebno uraditi ranije od 6 mjeseci.
Ako se ne slažete sa preporukama pedijatra posjetite nutricionistu specijalizovanog za dječiju ishranu.
SA KOJOM HRANOM POČETI
Pre svega je važno napomenuti da bebama i djeci dajete cjelovite namirnice, tj. one koje su minimalno prerađene kako bi zadovoljili nutritivne potrebe djeteta u razvoju.
Najbolje je početi sa domaćom sezonskom hranom i to povrćem, voćem i žitaricama.
U prvoj godini bebinog života pokušajte potpuno izbjegavati davanje nezdrave hrane kao što je šećer i prerađevine koje sadrže šećer ili osiromašene namirnice ( sokovi, keks, zaslađene instant žitarice itd.).
KAKO SE HRANA UVODI
Svaka nova namirnica bi se trebala uvoditi bar 3 dana zaredom da bi se primjetile eventualne alergije ili intolerancije.
Sa uvođenjem čvrste hrane potrebno je početi bebama nuditi i vodu kako bi se postepeno privikle na novu tekućinu pored mlijeka.
Kod čitanja imajte u vidu da ja nisam stručnjak za ishranu beba i da ovdje opisujem samo način ishrane svoje djece.
Prije uvođenja hrane svojoj djeci posavjetujte se sa djetetovim pedijatrom ili kvalifikovanim nutricionistom.
You must be logged in to post a comment.